Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

10 ciekawostek o kotach perskich, które musisz znać

1. Kot perski został przywieziony jako łup przez europejskich odkrywców wraz z żywnością, przyprawami i biżuterią ze starożytnej Persji (dzisiejszy Iran) w XVII wieku.

2. Obecnie koty perskie są najpopularniejsze na świecie po ich przybyciu do Stanów Zjednoczonych na początku XIX wieku.

3. Mają najdłuższą i najbardziej charakterystyczną sierść spośród wszystkich ras kotów, co jest jednym z powodów, że kot perski stał się rasą kojarzoną z luksusem i królewskością. Należy również dodać, że ich sierść wymaga największej pielęgnacji ze wszystkich. Zalecane jest codzienne czesanie i wizyta u kociego fryzjera co 6 tygodni.

4. Kot perski jest kotem typowo domowym. Ze względu na ich przeszłość otoczoną luksusem i rozpieszczaniem ze strony właścicieli, brakuje im instynktów ulicznych i ich przetrwanie na ulicy byłoby bardzo skomplikowane, jeśli nie niemożliwe.

5. Zazwyczaj nie mają problemów z życiem z innymi zwierzętami w domu, ale wymagają dużo uwagi, w przeciwieństwie do innych ras kotów, które są bardziej niezależne.

6. Po sterylizacji warto uważać na to, co jedzą, ponieważ koty perskie mają tendencję do bardzo szybkiego przybierania na wadze, a ich małe, ale wytrzymałe łapy mogą z tego powodu cierpieć.

7. Wiele gwiazd i celebrytów było lub jest właścicielami kotów perskich. Wśród nich możemy wyróżnić Giorgio Armani czy Kim Kardashian.

8. Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA) uznaje aż 13 odmian rasy kotów perskich i różnią się one wielkością, kolorem, twarzą/głową i typem sierści. Istnieją także krzyżówki z innymi kotami, których rezultatem jest np. kot rasy Selkirk rex.

9. Istnieje typ kota perskiego znany jako „Peke-Face”. Jest tak nazywany ze względu na podobieństwo do rasy psów pekińskich. Oboje mają „spłaszczoną” twarz, z bardzo spłaszczonym nosem i blisko osadzonymi oczami.

10. Koty perskie żyją od 15 – 20 lat, na ogół w dobrym zdrowiu, choć wiadomo, że istnieje choroba, która dotyka prawie 40% z nich. Jest to „zwyrodnieniowa choroba nerek”, ale przy odpowiednim leczeniu można ją kontrolować.

Istnieją dziesiątki cech, które czynią te kotki wyjątkowymi i tak pożądanymi przez wszystkich.