Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

Dlaczego koty muszą jeść mięso?

Diety wegetariańskie i wegańskie są coraz bardziej popularne. Osoby wybierające te ścieżki uważają – słusznie – że są one zdrowsze, bardziej humanitarne i bardziej zrównoważone. Ci, którzy wybierają ten styl życia, często chcą zastosować te same zasady u swoich kotów. Można nawet kupić komercyjną wegetariańską lub wegańską karmę dla kotów. Jednak te diety nie są odpowiednie. Koty to bezwzględne drapieżniki, nie mniej ni więcej tylko mięsożercy. Innymi słowy, złożone potrzeby żywieniowe kota po prostu nie mogą zostać zaspokojone dietą pozbawioną produktów pochodzenia zwierzęcego. W tym artykule dowiemy się, dlaczego Twój kot musi jeść mięso, aby dobrze się rozwijać.

Diety wegańskie i wegetariańskie zawierają zbyt dużo węglowodanów
Diety roślinne są bogate w węglowodany. Często ponad 50% kalorii takich diet pochodzi z węglowodanów. Wszystkie węglowodany (z wyjątkiem błonnika) ostatecznie rozkładają się na glukozę, a rafinowane przetworzone węglowodany robią to bardzo szybko. Powoduje to nienaturalnie duże wahania stężenia glukozy we krwi kota, co z kolei prowadzi do insulinooporności, która jest prekursorem cukrzycy. Koty na diecie bogatej w węglowodany również mają tendencję do przybierania na wadze – kolejny czynnik powodujący cukrzycę. Doskonale trawią węglowodany, ale mogą wykorzystywać glukozę w diecie tylko do zaspokajania ich bezpośrednich potrzeb energetycznych. Pozostałe węglowodany w pożywieniu są szybko i wydajnie magazynowane w postaci tłuszczu.

Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata?

Koty mają większe zapotrzebowanie na białko niż inne zwierzęta
Podczas gdy psy, ludzie i inne zwierzęta wszystkożerne chętnie wykorzystują węglowodany, białko lub tłuszcz jako energię, metabolizm kotów preferencyjnie wykorzystuje do tego celu właśnie białko, które jest przez nie używane także do strukturyzacji tkanek i produkcji hormonów i innych ważnych cząsteczek. Dlatego zapotrzebowanie kota na białko jest wyższe niż w przypadku innych zwierząt. Białka są wytwarzane z aminokwasów, co oznacza, że zapotrzebowanie kotów na określone aminokwasy jest również wyższe. Ludzie potrzebują dziewięciu niezbędnych aminokwasów,a psy – dziesięciu. Koty potrzebują aż 11, w tym argininy i tauryny. Kilka z tych aminokwasów (tauryna, arginina, tyrozyna i karnityna) znajduje się głównie w mięsie. Ponieważ naturalna dieta kotów obejmuje jedzenie surowych zwierząt, zawiera te składniki odżywcze naturalnie i w dostatecznej ilości. Dostęp do tych aminokwasów staje się problemem tylko wtedy, gdy brakuje mięsa. Te niezbędne składniki odżywcze muszą być spożywane, a najlepszym ich źródłem jest dobra karma dla kota. Ciało nie może ich samo wytworzyć.

Konsekwencje karmienia kotów dietą wegetariańską lub wegańską obejmują otyłość, cukrzycę, choroby układu moczowego, choroby nerek, alergie, astmę, zapalenie jelit, choroby wątroby oraz problemy ze skórą i sierścią. Jednak żywienie weterynaryjne jest nauką młodą i niedokładną. Może kiedyś te braki zostaną usunięte, ale na razie – karm kota mięsem.