Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

Jak oduczyć kota drapania mebli domowych?

Jak na prawdziwego drapieżnika przystało, kot doskonale wie, do czego służą pazury. Nic więc dziwnego, że ma w zwyczaju ostrzyć je sobie o nasze meble, zasłony czy inne cenne przedmioty. Dlaczego kot drapie rzeczy w domu i jak go tego oduczyć?

Dlaczego kot drapie meble?

Aby móc uporać się z problemem drapania mebli, najpierw należy zrozumieć, dlaczego w ogóle kot ostrzy sobie pazury na naszych meblach. Przyczyn tego zachowania jest kilka – przede wszystkim jest to element pielęgnacji i higieny pazurów. Kot drapiąc pozbywa się zewnętrznej powłoki otaczającej pazury, odsłaniając mocniejszą i ostrzejszą wewnętrzną warstwę. Jest to również świetny sposób na rozładowanie emocji, rozciągnięcie mięśni pleców i łap oraz zwrócenie na siebie uwagi.

Dodatkowo, drapanie pełni bardzo istotną rolę w kocim świecie, jako element znaczenia terytorium. Koty są bardzo terytorialnymi zwierzętami i niezwykle poważnie podchodzą do tematu oznaczania swojego rewiru. Między palcami posiadają bardzo ważne gruczoły zapachowe, dzięki którym podczas drapania przedmiotów mogą pozostawić jasny komunikat dla innych zwierząt. Dodatkowo, pozostawione w miejscu drapania łuski od pazurów stanowią istotny znacznik wizualny, określający granice terytorium.

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Jeśli kot nie ma zapewnionego odpowiedniego drapaka, sam szuka sobie atrakcyjnego miejsca – to oczywiste. Co jednak, jeśli drapak stoi i się kurzy, a kot wciąż preferuje nasze meble i prywatne rzeczy? Istnieje kilka sposobów, by rozwiązać ten problem.

Przede wszystkim warto zastanowić się, czy drapak stoi w odpowiednim miejscu. Jako, że ma on pełnić rolę „gąbki zapachowej”, powinien stać w atrakcyjnej dla kota lokalizacji. Jeśli wepchniemy go w kąt pokoju, gdzie nikt nie zagląda, nic dziwnego, że kot również go zignoruje. W miarę możliwości warto jest zainstalować drapak w ciągach komunikacyjnych lub miejscach często uczęszczanych przez nas, np. w pobliżu kanapy w salonie.

Drugą kwestią jest to, jak wykonany jest drapak dla naszego kota. Kot powinien mieć do dyspozycji trzy rodzaje płaszczyzn do drapania: poziomą, pionową oraz skośną. Warto, by część pionowa była na tyle długa, by kot mógł swobodnie wyciągnąć łapy do góry. Dodatkowo, należy sprawdzić preferencje naszego zwierzaka, jeśli chodzi o materiał, z jakiego jest wykonany drapak. Jedne koty będą zachwycone drapakami kartonowymi, inne będą wolały tradycyjne drapaki pokryte sznurem sizalowym, a jeszcze inne będą preferować kompletnie inne materiały. Warto przyjrzeć się, jakie powierzchnie najbardziej kuszą naszego kota i zaoferować mu coś, co polubi.

Aby zachęcić kota do drapania drapaka, można wykorzystać spray z kocimiętką lub krople walerianowe, które są dla mruczków swoistym narkotykiem. Warto również nagradzać kota smaczkami ilekroć wykaże zainteresowanie nowym drapakiem. Wkrótce sam przekona się, że warto z niego korzystać.

Jeśli zaś kot drapie meble, by zwrócić naszą uwagę, powinniśmy unikać krzyczenia na zwierzę i karcenia go za to, co robi. Warto znaleźć w swoim rozkładzie dnia kilka chwil, by pobawić się z czworonogiem i spędzić z nim trochę czasu. Wówczas nie będzie musiał wyładowywać się na naszych meblach, by zwrócić na siebie uwagę.