Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

Jaka kuweta dla kota?

Kuweta dla kota potrzebna jest każdemu właścicielowi zwierzaka, który nigdy nie wychodzi z domu. Chętnie jednak mogą korzystać z niej również koty wychodzące, zwłaszcza w deszczowe czy wyjątkowo mroźne dni. Tylko jaką kuwetę dla kota wybrać? Sklepy zoologiczne mają ich wiele na swoich półkach.

Jaka kuweta dla kota? Zamknięta czy otwarta?

Odwiedziwszy sklep zoologiczny w poszukiwaniu wyprawki dla pupila, z pewnością pierwsze, co rzuci się w oczy, to fakt istnienia dwóch podstawowych rodzajów kuwet. Są to tzw. zamknięte kuwety dla kota oraz otwarte kuwety dla kota. Już po samej nazwie łatwo można domyślić się, jaka jest między nimi różnica.

15 ciekawostek o kotach domowych

Otwarta kuweta dla kota to nic innego, jak płaski pojemnik ze sztucznego tworzywa. Większość z tych, które dostępne są obecnie na rynku, wyposażona jest w specjalny kołnierz, który ogranicza wysypywanie się kociego żwirku na zewnątrz. Zamknięta kuweta dla kota natomiast okryta jest dachem. Standardem jest już montowanie w tego rodzaju kocich toaletach drzwiczek i filtrów pochłaniających zapachy.

Obydwie, toaleta dla kota otwarta i zamknięta, równie dobrze spełniają swoje zadanie. Więcej zalet ma jednak zamknięta kuweta. Przede wszystkim zapewnia kotu większy komfort przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, a ponadto estetyczniej się prezentuje i mniej się z niej wydobywa zapachów i wysypuje żwirku.

Jaka kuweta dla kota? Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Kuweta dla kota powinna mieć oczywiście odpowiednią wielkość. Z tym nie ma raczej problemów, ponieważ standardowe rozmiary, które posiada przeważająca liczba kuwet odpowiadają większości kotom. Tylko w przypadku dużych kocich ras należy rozejrzeć się za kuwetą o większych gabarytach. Istnieją też małe kuwety które są idealne dla kociaków.

A skoro mowa o kociakach. W przypadku tych, które dopiero uczą się korzystać z kociej toalety lepsza będzie otwarta kuweta dla kota, która ma niskie krawędzie – z takiej łatwiej im będzie korzystać. Później można ją zmienić na inną, na przykład na tzw. samoczyszczącą się kuwetę dla kota. W sytuacji, w której jedyne wolne miejsce w mieszkaniu to kąt pokoju, idealnie sprawdzi się narożna kuweta dla kota.

Przy zakupie kociej toalety warto zwróć też uwagę na jej estetyczny wygląd. Obecnie dostępne są na rynku zoologicznym kuwety, które prezentują się bardzo atrakcyjne i mogą nawet stanowić ozdobę mieszkania.

1 thought on “Jaka kuweta dla kota?

Dodaj komentarz