Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

15 ciekawostek o kotach domowych

1. Przodkami kotów domowych były zwierzęta podobne do kun o smukłych sylwetkach. Ich najstarsi przedstawiciele chodzili po ziemi 15 milionów lat temu. Do przodków kota należał także tygrys szablozębny.
2. Starożytni Egipcjanie udomowili i czcili koty. Nastąpiło to przed ok. 4 tys. lat. Później udomowione koty spotykano w Grecji i Rzymie. Nie wiadomo kiedy to nastąpiło. Pisarze rzymscy i greccy pisali o oswojonych kotach dopiero w I wieku p.n.e. Najprawdopodobniej koty po raz pierwszy udomowiono w Azji Południowo-Zachodniej, gdzie koty występowały już w III tys. p.n.e. W Europie kot pojawił się w I tys. n.e.
3. Naukową nazwę kota,,Felis catus” stworzył Linneusz. Koty należą do rodziny kotowatych, która obejmuje małe i duże koty drapieżne np. tygrysy, lwy, żbiki, rysie i oceloty.
4. Koty posiadają doskonały słuch. Precyzyjnie lokalizują źródło dźwięku i rozróżniają różne dźwięki. Kot usłyszy swojego właściciela z odległości 200-300 m. Bez problemu wyłapie pisk myszy. Kot też ma bardzo dobry wzrok. Doskonale widzi w dzień i w nocy, dzięki zmianie kształtu źrenicy. Im jaśniej tym węższe są jego źrenice.
5. Koty wyposażone są w zmysł równowagi, dlatego przeważnie spadają na cztery łapy i doskonale się wspinają. Jednak to, czy kot wyląduje na cztery łapy zależy od jego doświadczenia, budowy i masy ciała.
6. Koty posiadają włosy czuciowe na bokach głowy i na czole. Na nich zlokalizowane są zakończenia nerwowe, które rejestrują każde dotknięcie. Włosy te pomagają w polowania i poruszaniu się w ciemnościach.
7. Mają też doskonały węch, dzięki któremu mogą wyczuć zagrożenie lub pożywienie z odległości kilku metrów. Swoje terytorium zaznaczają znakami zapachowymi.
8. Posiadają dobry zmysł smaku, co pozwala im rozróżniać pokarmy. Nie rozróżniają jednak słodkiego smaku, a czekolada jest dla nich trucizną. Preferują kwaśne, słone i gorzkie smaki.
9. Koty mogą zjeść do 10 mysz w ciągu dnia. Natomiast w naturze nie polują na ryby. Dla zdrowia muszą spożywać mięso.

Dlaczego koty muszą jeść mięso?
10. Ciąża u kotki trwa ok. 9 tygodni. Mały kociak powinien być karmiony przez matkę minimum 12 tygodni.
11. Koty mogą zachorować na różne choroby. Najpopularniejsze to wścieklizna, parwowiroza i katar koci
12. Koty i dzieci mogą się polubić przy odpowiednim traktowaniu kota przez dziecko. Koty nie lubią być męczone i same wyznaczają granicę dopuszczalnych zachowań.
13. Chlor może podrażnić czuły nos kota, dlatego wodę przed podaniem należy odstawić na 24 godziny
14. Koty lubią uporządkowany plan dnia, dlatego należy je karmić codziennie o tych samych porach i wyznaczyć im jedno miejsce do spania.
15. Na całym świecie znane są przesądy z kotem, zwłaszcza z czarnym, w roli głównej np. w Ameryce spotkanie jakiegokolwiek kota rano zwiastuje zły dzień, w arabskim świecie czarny kot oznacza wielkie nieszczęście. Natomiast w Szkocji czy Holandii spotkanie czarnego kota jest dobrą wróżbą.