Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

Dlaczego warto bawić się z kotem?

Koty mają reputację tych, które wymagają niewielkiego zaangażowania w opiece nad nimi . Niestety, daje to wielu ludziom błędne przekonanie, że koty nie potrzebują tyle uwagi, co psy. Faktem jest, że koty wymagają fizycznej i psychicznej stymulacji, aby dobrze się rozwijać. Ta stymulacja obejmuje zabawę i zapewnienie właściwych zabawek. Wybór odpowiednich zabawek dla kotów może znacznie przyczynić się do zapewnienia szczęśliwego, zadowolonego i dobrze wychowanego kociaka.

Dlaczego zabawa jest ważna dla kotów?
Zabawa jest niezwykle ważna dla zdrowia psychicznego i fizycznego kota, szczególnie w przypadku kotów domowych. Chociaż koty mogą spać do 16 godzin dziennie, potrzebują stymulacji, gdy nie śpią, a najlepszym sposobem na to jest zabawa. Na wolności, kiedy lwy, tygrysy i inne kotowate nie śpią, albo polują, albo uczą swoje młode polować. Zabawa to nic innego jak kierowanie instynktem łowieckim kota domowego, pozwalając mu ćwiczyć sekwencję podchodzenia, skakania, łapania i „zabijania”. Zabawki dla kotów powinny być zaprojektowane tak, aby stymulować koty do oddawania się temu naturalnemu zachowaniu. Zabawa to także świetny sposób na zachęcenie kota do ćwiczeń. Według ostatnich badań 55% kotów ma nadwagę lub jest otyłych. Oprócz karmienia kota odpowiednią dietą wysokiej jakości, ćwiczenia fizyczne są najlepszym sposobem, aby utrzymać go w dobrej formie. Każda zabawka dla kota powinna również być dla niego bezpieczna. Zabawa z kotem to wspaniały sposób na wzmocnienie więzi między kotem a człowiekiem. Chociaż przyjemnie jest spędzać czas z kotem podczas oglądania telewizji, czytania lub robienia milionów innych rzeczy, poświęć czas na aktywną zabawę z kotem, skupiając się tylko na nim i na zabawie.

Jak bawić się z kotem?
Podczas zabawy z kotem nie tylko rzucaj zabawką i oczekuj, że będzie on ją gonić. Pomyśl o tym, jak koty naturalnie polują. Na wolności tropią swoją ofiarę, zbliżając się coraz bliżej, a następnie rzucają się na niczego nie podejrzewające zwierzę. Używając zabawek z różdżką, poruszaj nią chaotycznie i naprzemiennie wykonuj szybkie i wolne ruchy. Nie wieszaj zabawki przed pyskiem kota – to nie jest naturalne zachowanie ofiary. Nie trzymaj tych samych zabawek przez cały czas w tym samym miejscu – to prawie gwarantuje, że Twój kot się nimi znudzi. Odłóż zabawki na tydzień lub dwa, a następnie wyjmij je ponownie. Twój kot pomyśli, że właśnie dostał nową zabawkę. Znajdź czas na jedną lub dwie chwile zabawy z kotem każdego dnia i zaplanuj je na 10 do 20 minut. Ty i Twój kotek przekonacie się, że nie możecie się doczekać tych codziennych zabaw.

1 thought on “Dlaczego warto bawić się z kotem?

Dodaj komentarz