Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

Częste błędy popełnianie przy zapoznawaniu ze sobą dwóch psów

pies

W wielu przypadkach bójka między dwoma psami ma swoje źródło w złym zarządzaniu przez opiekuna, a nie w prawdziwym problemie między samymi zwierzętami, ponieważ nieświadomie może się zdarzyć, że nasz sposób postępowania, nasze ruchy lub słowa wywołają niepożądany konflikt między psami. Oto kilka typowych błędów, które mogą wywołać kłótnię między psami:

Zdenerwowanie

Jeśli w przeszłości Twój pies przejawiał zachowania agresywne, miał problemy w kontaktach z innymi psami lub brał udział w bójce, to normalne jest, że obawiasz się, iż sytuacja się powtórzy. Ta niepewność z Twojej strony może powodować dziwne i napięte zachowanie, kiedy inne psy zbliżają się do Twojego psa. Pocenie się, mocniejsze trzymanie smyczy lub zmiana tempa i tonu głosu to sygnały, które pies może łatwo wychwycić i które mogą go zaalarmować, powodując jeszcze silniejszą reakcję.

Nieprawidłowe używanie smyczy

W wielu przypadkach, gdy opiekun nie czuje się pewnie co do reakcji jednego ze zwierząt podczas prezentacji, ma tendencję do napinania smyczy i szarpania, aby utrzymać psa z dala od drugiego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że napięcie smyczy jest jednym z głównych czynników wywołujących bójki między dwoma psami na smyczy, ponieważ nie pozwala im na swobodną interakcję i powoduje wiele zakłóceń w komunikacji.

Zbyt częste wizyty w parku dla psów

W socjalizacji psa ważna jest jakość interakcji, a nie ich ilość. Codzienne zabieranie psa do parku dla psów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ jest to ograniczona przestrzeń, na której gromadzi się ogromna liczba psów w różnym wieku, różnej wielkości i o różnym temperamencie, które mają tendencję do tłoczenia się wokół wejścia i natrętnego witania wszystkich wchodzących. W związku z tym w takich miejscach czasami dochodzi do napięć między psami i łatwo jest jednemu z nich „wybuchnąć” i rozpocząć walkę, do której mogą się przyłączyć inne.

Piękne parki dla psów możesz odwiedzić w różnych obszarach Małopolski. Zapoznaj się z najlepszymi miejscami do zobaczenia w Małopolsce na www.malopolski.pl.

Nadmierne ochranianie psa

Często zdarza się, zwłaszcza w przypadku małych psów, że opiekunowie obawiają się, że inne psy mogą je skrzywdzić i mają tendencję do trzymania psów na rękach lub nagłego oddzielania ich od innych zwierząt, aby uniknąć interakcji. W ten sposób pies może nauczyć się, że inne psy stanowią dla niego zagrożenie i może rozwinąć problemy behawioralne wynikające ze strachu i niepewności.

Nieodpowiednie wprowadzenie psa do domu

W wielu przypadkach, prawdopodobnie z powodu braku informacji, istnieje tendencja do wprowadzania nowego szczeniaka od razu, bez wcześniejszego wprowadzenia lub z nieodpowiednim wprowadzeniem. W przypadku adopcji nowego psa i mieszkania już z jednym psem, aby uniknąć sporów, konieczne jest przeprowadzenie wstępnego wprowadzenia na neutralnym dla obu psów terenie. Jest to szczególnie ważne, gdy nowym przybyszem jest szczeniak, ponieważ ma to wpływ nie tylko na jego relacje z towarzyszem, ale także na jego socjalizację.