Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

Jak uspokoić psa? Podpowiadamy

Zdarza się, że Twój pupil zbyt mocno się rozbryka i dokazuje? Nie możesz pracować na home office, bo Twój pies jest zbyt pobudzony po spacerze i nie chce się wyciszyć? Twój czworonóg nie radzi sobie z emocjami i dokonuje zniszczeń w domu? W tym artykule podpowiemy Ci jak zadbać o spokój tak psa jak i swój własny.

Kiedy pies się emocjonuje?

Emocje u psa są czymś zupełnie naturalnym. Podobnie jak człowiek okazuje smutek, radość, wyczekiwanie i wiele innych. Bywa, że sami nie radzimy sobie z własnymi emocjami, a co dopiero pies, który nie jest w pełni świadomy co się z nim dzieje w danej chwili. Warto więc pomagać psu i stosować różne techniki relaksacyjne. Spokojny pies to pies zdrowy, a także pies, który nie powoduje zniszczeń w domu i potrafi odpoczywać.

Zwiększone podekscytowanie obserwujemy u psa najczęściej podczas spaceru, kiedy bawi się ulubioną zabawką lub z innym psem. W takim wypadku warto zrezygnować z aktywności jakiej jest rzucanie psu piłki i zastąpić ją zabawą np. szarpakiem lub noseworkingiem polegającym na ukrywaniu psu przysmaków w trawie, które będzie musiał znaleźć. Jest to absorbująca a zarazem nie pobudzająca aktywność, którą pokocha Twój psiak. Po każdym spacerze lub zabawie z innym psem każ mu się położyć na trawie i chwilę odpocząć. Możesz go tam także skarmiać przysmakami. Szeroką ofertę przysmaków znajdziesz na: https://tuzwierzaki.pl/pl/menu/przysmaki-i-naturalne-gryzaki-dla-psa-281.html

Emocje w domu

W domu łatwiej jest nam wyciszyć psa, jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami. W zaciszu domowym nie ma dodatkowych bodźców jak zapachy obcych psów i ludzi, a także dźwięków, które powodują, że pies jest nadmiernie pobudzony.

Warto wyposażyć się w specjalną klatkę kenelową dla psa, w której pies będzie mógł się wyciszać. Klatka powinna być odpowiednio duża, aby pomieściła miski z wodą i jedzeniem na wypadek gdybyśmy wyszli z domu i bali się zostawiać psa, który lub wpaść w kłopoty i dokonywać w domu zniszczeń. Klatka kenelowa nie powinna być też zbyt duża.

Innym bardzo dobrym sposobem na radzenie sobie z nadmiernie pobudzonym psem jest stosowanie gryzaków naturalnych takich jak surowe kości, uszy wieprzowe i inne smakołyki dla psa, które będzie mógł gryźć przez dłuższą chwilę. Świetnie sprawdzają się wszelkiej maści kongi i zabawki na przysmaki, które możemy nafaszerować czymś pysznym i zająć psa wyciszającym zajęciem.

Warto włączyć psu także muzykę relaksacyjną. Tak! Psy naprawdę uwielbiają słuchać kojącej muzyki wzbogaconej o dźwięki natury. Na YouTube znajdziesz gotowe składanki, które możesz puścić swojemu pupilowi i zobaczyć jak w moment Twój pies staje się bardziej zrelaksowany.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem dla zwierząt TuZwierzaki.pl