Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

Jak chronić kota przed upadkiem z wysokości?

W wielu polskich domach żyją koty niewychodzące. Futrzaki znakomicie przystosowują się do takich warunków i braku chadzania własnymi ścieżkami. Domowe koty niewychodzące od czasu do czasu pokazują jednak, że ich instynkt łowiecki i niezależność nigdy nie zanikają. Właściciele kociaków martwią się w szczególności, że ich ukochany pupil wypadnie z okna lub balkonu. Z myślą o nich stworzono siatkę ochronną dla kota. Co to takiego? Gdzie można ją założyć?

Siatka ochronna dla kota – co to takiego?

Siatka ochronna dla kota to nic innego jak zabezpieczenie, które uniemożliwia kotom przechodzenie lub przeskakiwanie na określoną przestrzeń. Siatki ochronne są wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych, które są odporne na przegryzanie i drapanie. Kot nie uszkodzi ich ostrymi pazurami i kłami, nawet gdy zdecyduje się wdrapać na otwory w siatce. Co ważne, siatka wykonana jest z syntetycznych żyłek, które są w pełni bezpieczne dla czworonogów. Jeśli kot spróbuje przegryźć zabezpieczenie, nie zatruje się żadną szkodliwą substancją. Ponadto w ewentualnych pęknięciach nie powstaną ostre krawędzie. Przypadkowo połknięty kawałek żyłki nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia kota – pupil po prostu wydali ciało obce tak samo jak pozbywa się kłaczków sierści.

Wytrzymała siatka ochronna jest mało widoczna, dlatego nie wpływa negatywnie na wygląd budynku. Po montażu siatki na balkonie przestrzeń wygląda praktycznie tak samo. Dzieje się tak w szczególności, gdy na balkonie znajdzie się przezroczysta siatka. Jej solidność jest taka sama jak w przypadku zabezpieczeń w kolorze zielonym lub innym.

Dodatkowo każdy typ siatki ochronnej dla kota jest odporny na warunki atmosferyczne. Nie trzeba jej wymieniać po każdej zimie lub z powodu skruszenia na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Rozmiar siatki dopasowuje się natomiast do dokładnych wymiarów balkonu. Możliwe jest jej przycinanie na dowolną szerokość i wysokość, dzięki czemu każda część przestrzeni przeznaczonej dla kota jest skutecznie zabezpieczona.

Po co siatka ochronna dla kota?

Kiedy przydaje się siatka zabezpieczająca dla kota? Jej montaż jest zalecany w każdym miejscu, z którego kot niewychodzący może wydostać się na otwartą przestrzeń. Montaż siatki gwarantuje, że pupil nie wyjdzie na podwórze, nie wyskoczy z okna lub balkonu bądź wprost na ruchliwą drogę. Dzięki temu zapewni się bezpieczeństwo nie tylko w przypadku małych kotów, ale i dorosłych futrzaków, które wiedzione instynktem podejmują czasami ryzykowne zachowania.

Siatka ochronna dla kotów dorosłych i młodych jest wykorzystywana również w celu izolowania zwierząt poddanych kwarantannie. Część chorób kotów szybko przenosi się między osobnikami tego samego gatunku, prowadząc do poważnych komplikacji zdrowotnych. Siatki są używane z tego powodu w schroniskach i domach tymczasowych, w których nie ma możliwości korzystania z oddzielnych klatek dla każdego zwierzęcia na kwarantannie. Po zakończeniu leczenia siatkę można błyskawicznie zamontować i w razie potrzeby założyć ponownie w przyszłości.

Siatki zabezpieczające dla kotów można stosować również w celu ograniczenia dostępu pupila do ptaków. Niestety, koty atakują wiele gatunków małych ptaków dla zabawy, nawet gdy nie są głodne. Instynkt łowiecki u kotów jest wyjątkowo silny, dlatego w celu ograniczenia niepotrzebnych strat w ptactwie dzikim i hodowlanym, powinno się ograniczać kontakty pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Kot odgrodzony siatką od miejsc, w których bytują ptaki w ogrodzie lub na działce, wkrótce zrezygnuje z niepotrzebnych ataków.

Gdzie założyć siatkę ochronną dla kota?

Zakładanie siatek ochronnych dla kotów jest najpopularniejsze w blokach. Balkony znajdujące się na wysokości kilkunastu metrów lub większej stanowią poważne zagrożenie dla ciekawych świata czworonogów. Kot bez trudu wskoczy na cienką barierkę balkonową, z której łatwo spaść w dół. Choć mówi się, że koty spadają na cztery łapy, upadek z 10. piętra może być dla nich śmiertelny. W najlepszym wypadku pupil dozna poważnych złamań łapek. Złożenie skomplikowanego złamania wymaga przeprowadzenia operacji przez weterynarza, której koszt może siegnąć kilku tysięcy złotych.

Siatki ochronne dla kotów zakłada się również w oknach. Jeśli domownicy często pozostawiają okna otwarte na oścież, istnieje duże ryzyko, że kot wyjdzie na parapet, a następnie z niego spadnie. Tak dzieje się np. w sytuacji, gdy pupil spróbuje zaatakować przelatującego lub siedzącego w pobliżu ptaka. Upadek z parapetu może przydarzyć się również w razie przeciągu, gdy skrzydło okienne gwałtownie uderzy w futrynę.

Montaż siatki ochronnej może rozwiązać także problem bezpiecznego wychodzenia kota do ogrodu. Właściciel może przygotować dla pupila ogrodzony wybieg, z którego kot nie wydostanie się na pobliską drogę lub torowisko. Dzięki temu ograniczy się ryzyko, że futrzak zostanie potracony przez samochód lub pociąg. Podobne rozwiązanie sprawdzi się w domkach letniskowych, gdzie kot może mieć problem z zapamiętaniem drogi powrotnej, gdy wyjdzie na dłuższy spacer.