Nasza-Sfora.pl

Jak powinieneś dbać o swojego kota

Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata?

Zawsze spadają na cztery łapy, przeważnie nie mają właścicieli tylko służbę, są wypchane niezniszczalną siłą życiową i wszystko co dobre zaczyna się właśnie od nich. No właśnie. Ale jak długo żyją koty? Od którego roku kota uważa się za staruszka? Jak przeliczyć kocie lata na ludzkie?

Jak przeliczyć kocie lata na ludzkie?
Przebieg kocich lat nie jest linearny, tak jak w przypadku ludzkich. Koty rozwijają się niezwykle intensywnie w ciągu swoich pierwszych dwóch lat życia. Zaś dwa lata kocie w przeliczeniu na ludzkie to mniej więcej 24 lata. Każdy w ciągu dwuletniego okresu czasu osiąga pełną dojrzałość, a krzywa wieku staje się coraz bardziej linearna. Wtedy ludzki rok odpowiada w przybliżeniu czterem albo pięciu lat kocich. Nie ma wiarygodnego sposobu popartego badaniami naukowymi, który umożliwiłby dokładne przeliczenie kocich lat na ludzkie. Przyjmuje się, że dwa kocie lata to około 24 lata ludzkie. Ta wiadomość oznacza, że jeśli masz sześcioletniego kota jego wiek odpowiada człowiekowi, który ma 40 lat. Niektóre rasy są też znacznie bardziej długowieczne od innych.

Jak długo żyją koty?
Pewne jest, że długość życia kotów zależy od wielu dość złożonych czynników. Niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj otoczenie, w którym kot najczęściej przebywa, rasa kota, dieta, predyspozycje genetyczne oraz przebyte choroby. Odpowiednio zbilansowana dieta i regularne wizyty kontrolne u weterynarza zapewnią kotu dłuższe i szczęśliwe życie, ale do dobrej kondycji z pewnością przyczyni się regularny wysiłek fizyczny i intelektualny a także poczucie bezpieczeństwa. Przeciętny wiek kota to od 10 do 15 lat, warto również zaznaczyć, że koty wychodzące żyją krócej ze względu na ryzyko niebezpieczeństwa. Częściej się zarażają groźnymi chorobami i odnoszą obrażenia. Gdy kot przekroczy granicę 10 lat, można uznać go za seniora. W tym wieku pokazują się pierwsze oznaki starzenia, koty są mniej aktywne i więcej śpią. Wtedy też zaczynają potrzebować specjalistycznej karmy dla starszych kotów.

Oznaki starzenia się kota
Kocie ciało jest jak pamiętnik, w którym zapisane jest życie. Z biegiem lat węch, smak i słuch stają się mniej wyostrzone, a co za tym idzie koty słabiej odczuwają apetyt na jedzenie. Zmniejszony apetyt niesie ze sobą konsekwencje w postaci stopniowej utraty zębów oraz problemów z dziąsłami. Koty w sile wieku nie zapadają również w głęboki sen, co powoduje problemy z zachowaniem. Stawy stają się mniej elastyczne, pojawiają się dolegliwości bólowe i problemy z poruszaniem. Sierść zaczyna siwieć, ponieważ gruczoły produkujące łój stają się mniej wydajne. Dzięki regularnym wizytom u weterynarza zapewnisz starzejącemu się kotu właściwą opiekę.